Sen sprawia, że samopoczucie zdecydowanie się poprawia, pozwala się zregenerować i nabrać sił na następny dzień. Brak snu wywołuje nie tylko zmęczenie, ale również rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Odpowiednia ilość snu oraz właściwa jego jakość są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania psychicznego i fizycznego.
Sen pomaga w problemach z otyłością
Nieprawidłowa waga często jest wynikiem zmian hormonalnych, które powstają w organizmie wskutek stresu, chorób autoimmunologicznych, a także zmiany trybu życia, złych nawyków żywieniowych oraz małej ilości aktywności fizycznej. Jak ma się do tego sen? Zaburzenia rytmu snu powodują zmiany hormonalne w organizmie, które są bezpośrednią przyczyną zwiększenia apetytu. To z kolei przekłada się na dostarczanie do organizmu nadwyżki kalorycznej. Badania wykazują, że niewystarczająca liczba godzin snu tworzy większe ryzyko zachorowania na choroby krążenia i nadciśnienie oraz szybszy rozwój cukrzycy. Nerwowość oraz zmęczenie nie sprzyjają dbaniu o prawidłową dietę i ruch, co przyczynia się w znacznym stopniu do pogorszenia stanu zdrowia i pojawiania się nadprogramowych kilogramów.
Przykładowe produkty które pomogą w zasypianiu:
• https://www.allecco.pl/27487,olimp-forsen-30-kapsulek-spokojny-sen.html
• https://www.allecco.pl/15662,dobry-sen-30-tabl.html
• https://www.allecco.pl/32478,sen-apotex-30-tabletek-problem-z-zasypianiem.html
Sen to odpoczynek dla mózgu
Odpowiedni sen ma duży wpływ na zachowania w ciągu dnia i odwrotnie – brak snu odbija się na tym, co i jak jest wykonywane. Nie tylko brak snu, ale również częste budzenie się w nocy mogą doprowadzić do stanów lękowych i wywołać objawy depresji. Dlatego należy zatroszczyć się nie tylko o właściwą ilość godzin, ale również o jakość snu, podczas którego normuje się ciśnienie krwi, odpoczywają oczy, poprawia się koncentracja i zmniejsza się poziom stresu. Zapewnienie sobie wartościowego snu, podczas którego organizm się zregeneruje nie jest wcale trudne. Wystarczy spędzić aktywnie dzień lub iść na dłuższy spacer, kolację zjeść na 3 godziny przed pójściem spać, wywietrzyć sypialnię i co najważniejsze – dostosować się do własnego rytmu. Osoby, zwane skowronkami wcześniej chodzą spać i wcześniej wstają, dlatego trudno im będzie siedzieć do późnych godzin wieczornych i odwrotnie, typowe „sowy”, które późno kładą się spać i śpią dłużej, będą miały problem z zaśnięciem o zbyt wczesnej godzinie. Warto wziąć to pod uwagę również podczas poszukiwania pracy, by móc dostosować godziny wykonywanych zadań do indywidualnego rytmu.
Sprawdź: Naturalne artykuły higieniczne Ekomaluch
Sen to regeneracja dla ciała
Podczas snu zachodzą procesy odnowy tkanek, poprawia się ukrwienie skóry, która staje się dzięki temu elastyczna i jędrna. Organizm lepiej radzi sobie ze zwalczaniem infekcji bakteryjnych i wirusowych, a przebieg chorób przewlekłych, jak na przykład chorób serca, jest znacznie lżejszy. Udowodniono również, że sen ma znaczny wpływ na osiągnięcia sportowe. Przyczynia się do tego lepszy nastrój i chęć do działania, a także większą sprawność podczas treningów. Podczas przeprowadzanych badań zauważono, że zawodnicy, którzy spali zbyt krótko mieli problemy z kondycją, oddechem, precyzyjnym podawaniem piłki i reakcją na rozwój gry
Polecamy: Czas na herbatę