Jak wygląda wizyta u kardiologa?

kardiolog-serceChoroby naczyń krwionośnych i choroby serca zabijają około 170 tysięcy Polaków rocznie. Niezwykle ważne więc jest odbywanie regularnych wizyt u kardiologa i wykonywanie badań serca. Na czym polega wizyta u kardiologa i jakich pytań możemy spodziewać się podczas takiego spotkania?

Najczęstszymi dolegliwościami i chorobami układu naczyniowo-sercowego są nadciśnienie tętnicze, nierówność bicia serca, kołatanie serca, spadek wydolności fizycznej, bóle w klatce piersiowej czy duszności. Pacjenci z takimi problemami muszą koniecznie zgłosić się do kardiologa, z własnej woli lub w wyniku skierowania przez lekarza chorób wewnętrznych, a także każdego innego lekarza, który dostrzegł niepokojące objawy u pacjenta.

Sprawdź: Organic Series

Jak wygląda wizyta u kardiologa?

O wizycie opowiada nam dr Łukasz z kardio-med. W pierwszej kolejności lekarz zwraca uwagę na sposób odżywiania pacjenta i stan związany z nim (otyłość, nadwaga, niedowaga), sposób poruszania się pacjenta (kulenie, poruszanie się przy pomocy laski czy kuli), sposób oddychania (duszności, ciężki oddech, świszczący oddech), barwa skóry twarzy oraz wiek biologiczny pacjenta, często różniący się od wieku metrykalnego.

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie przez lekarza tak zwanego wywiadu (badanie podmiotowe), w którym doktor pyta nas jakie są powody złożenia mu wizyty oraz opisanie dolegliwości niepokojących nas. Podczas wizyty mogą mieć miejsce pytania dotyczące trybu życia pacjenta, występowania innych chorób, spożywania leków, wizyt w szpitalu, sposobie odżywiania, występowania chorób układu krążenia w najbliższej rodzinie oraz stosowanych używek (palenie papierosów, spożywanie alkoholu). Pacjent musi dokładnie odpowiedzieć na pytania zadane przez lekarza oraz opisać częstotliwość występowania dolegliwości, czas ich trwania oraz nasilenia.

Polecamy: BeautySpaExpert

Następnym krokiem jest badanie przedmiotowe czyli badanie ciała pacjenta. Lekarz sprawdza ciśnienie krwi u chorego na obu kończynach górnych. Następnie poprzez osłuchiwanie sprawdza bicie serca oraz pracę płuc, uzyskując tym informacje na temat układu krążenia pacjenta. Podczas osłuchiwania serca kardiolog zwraca uwagę na aspekty takie jak tony bicia serca, akcentację, głośność, szybkość oraz szmery w zastawkach. Osłuchując płuca lekarz rozpoznaje stan układu oddechowego, który ma wpływ na wydolność układu krążenia.

W następnej kolejności doktor wykonuje badanie mające na celu sprawdzenie tętna na tętnicach obwodowych kończyn górnych, dolnych i szyjnych. Brak tętna oraz pojawiające się szmery mogą być skutkiem niedrożności albo zwężeniu tętnicy. Takie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu miażdżycy.

Podczas wizyty lekarskiej bada się również kolor skóry dłoni, uszu oraz ust, a także sprawdza się wystąpienie obrzęków na kończynach dolnych, które mogą być skutkiem wystąpienia niewydolności serca czy żył.

Po przeprowadzeniu wizyty lekarskiej, w przypadku zauważenia przez lekarza niepokojących objawów, może skierować nas on na wykonanie badań lekarskich. Badania, które wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób układu krążenia to najczęściej EKG, echo serca czy badanie wykonywane holterem.

Dla osób zainteresowanych jak wygląda echo serca, polecamy poniższy film, który dokładnie wyjaśnia zagadnienie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *